Kediler Neden Tırmalar

Kediler yeni alınan mobilyaları sağlamlık testinden geçirmek bakımından gereğinden fazla isteklidirler. Bu yüzden kedilerle aynı mekanı paylaşanlar mobilya seçerken sevgili küçük dostlarının da pençelerini hesaba katmak durumundadır. Ne koltukların üzerine geçirilen örtüler, ne de yasaklama uğraşıları küçük patileri durduramaz.  Tırnaklar törpülenmelidir ve bu onlar için ertelenemez bir iştir.

 

Tırnak törpüleme kediler için gereklidir. Hem yürüken onları rahatsız eden uzamış tırnakların küçültülmesi açısından hem de hareket ve savunma sistemlerinin bir parçası olan tırnakların her zaman kullanıma hazır tutulması için törpüleme gereklidir.

 

Kediler tırnak törpülerken aynı zamanda kol ve omuz kaslarına da egzersiz yaparlar. Ön adale sisteminin sağlıklı gelişimi açısından da tırnak törpüleme önemlidir. Ayrıca tırnaklar kaşınma, rahatsızlık yaratan tüy yapışmalarını ayırt etmek açısından da  doğal birer tarak görevi görürler. Bazı kediseverler ne yazık ki mobilyaları koruma uğruna kedilerinin tırnaklarını çektirmektedir. Bu kedi doğasına oldukça zarar veren ve kedinin kas sistemi ve güvenlik sistemi açısından da ciddi sıkıntılar yaratan hatalı bir uygulamadır. Evden bir biçimde kaçan tırnakları çekilmiş bir ev kedisi sokak ortamında kanadı kırık kuştan farksızdır. Saldırılara karşı kendini koruyamaz ve kaçmak istediğinde tırnakları yardımıyla tutunup fırlayacağı yerlere ulaşamaz. Bu sebeple tırnak çektirme olayı tamamıyla dışarıda tutulmamalı ve tercih edilmemelidir.

 

Tırnak törpülemenin mobilyalara zarar vermeden de sürdürülmesi pekala mümkündür. Bunun için öncelikle kediniz için bir tırmalama ünitesi edinmelisiniz. Birçok veteriner ve pet dükkanında bu üniteleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama bu üniteyi kendiniz için değil onun için almakta olduğunuzu unutmamalısınız. Cicili bicili renklerine aldanıp işe yaramayan bir tırmalama ünitesi almayın. Herşeyden önce tırmalama ünitesinin uzunluğu kedinizin rahatlıkla gerinebileceği kadar uzun olmalıdır. Ayrıca zemini sağlam ve güçlü olmalıdır ki, tırmalama sırasında hareket etmesin. Siz de dilerseniz ev ortamında bir tırmalama ünitesi yapabilirsiniz. Ama epey bir zahmet gerektirdiğini söylemek gerekir. Evinizin her zaman kullanılabilecek bir kapısına ya da bir duvarına çok iyi gerilmiş eski bir halı ya da paspas arkası da aynı işlevi görebilir.  

 

Kediler tırnaklarını layıkınca törpüledikten sonra (iyi bir spor egzersizinden sonra bizlerin de hissettiği gibi) büyük bir rahatlama hisseder ve keyiflenirler. Bu yönü ile tırnak törpülemenin psikolojik bir faydası da vardır. Tırnaklarını törpülerken yapılan müdahaleler, kızmalar veya cezalandırmalar onu huzursuz kılar, stresini arttırır. Tırnak törpüleme eylemini baştan kabul etmeli ve mobilyalarınızı da korumak adına gereken olanakları kedinize sunmalısınız. Aksi takdirde o kendi ortamını küçük pençeleri ile kendi başına yaratacaktır.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !